Azdavay Belediyesi
KÜLTÜR ve TURİZM
Geri

Yüzyıllardır anneden kıza, kayınvalideden geline aktarılan bir gelenek olarak kullanımına devam edilen AZDAVAY YÖRESEL GİYSİLERİ, Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığımız başvuru sonucunda onaylanarak kurum tarafından resmi olarak tescil edilmiştir.

Belediye Başkanlığı olarak Coğrafi İşaretini aldığımız AZDAVAY YÖRESEL GİYSİLERİ, Türkiye’de ilk defa yöresel bir giysiye alınan Coğrafi İşaret olması sebebiyle son derece önemlidir.  

Azdavay Yöresel Giysileri’ne Coğrafi İşaret alınmasıyla yüzyıllardır devam eden kültürümüzü koruma altına almakla beraber, bizden sonraki kuşaklara da aktarılmasını sağlayarak bu kültürümüzü devam ettirmiş olacağız.

Dünya folklor litaratüründe de kendi yerini almış olan Azdavay Yöresel Giysileri ilçemizde hala günlük kullanımda giyilmesi ile yaşayan bir gelenektir. İster tarlada ister evde, hayatın her alanında yaklaşık 600 yıllık yöresel kıyafetlerini kuşanan kadınlar ilçemizin geleneksel kültürünü devam ettirmektedir. Azdavay’ın dokuma tezgahlarında üretilen yöresel giysilerimiz baştan aşağıya tamamen el emeği göz nuru olup, her bir parçası usta eller tarafından sabırla işlenmektedir. Yöresel kıyafetlerimizin ana öğesi olan takkeler, rengarenk işlemeleriyle dikkat çeker. Takkenin üzerine beyaz tülbent bağlanır. Tüm bedeni kaplayan mavi, sarı, kırmızı basma entarinin hakim motifleri ise çiçeklerdir. Entari altına paçalı don ve üstüne de işlemeli bir yelek giyilir. Bele arkadan üçgen biçiminde bağlanan bir kuşak sarılır. Azdavay geleneksel kıyafetinin son aksesuarı, yapılan iş sırasında elbisenin kirlenmesini önleyen önlüklerdir. Gökkuşağından alınan renklerle bezeli bu önlüklerde hakim olan turuncu, sarı ve mavi tonlarıdır. Günlük hayatta, düğünlerde, bayramlarda, kısacası hayatın her alanında Azdavay Yöresel Giysilerini kullanan bayanlarımız Aydavay’ımızı renklendirir.

Doğa Turizminde olduğu gibi Kültür Turizminde de marka şehir AZDAVAY!